Iz Luke Bar se izvozi i koncentrat bakra iz kineskih rudnika u Boru
Nedavni slučaj kontaminacije olovom radnika koji u luci Bar rade na pretovaru koncentrata dobijenog eksploatacijom rudnika u regionu ukazao je na razmere štetnog uticaja teških metala na zdravlje ljudi, kao i na moguće neadekvatno postupanje sa koncentratima u toku transporta od rudnika do luke Bar. To je otvorilo i pitanje štetnosti koncentrata iz rudnika u Boru u Srbiji, koji kompanija Ziđin izvozi u Crnu Goru.
Otrovani radnici u luci Bar su zaposleni u AD Port of Adria Bar, koji je deo najvećeg svetskog lučkog operatera Global Ports holdinga. Iz Luke Bar se izvozi i koncentrat bakra iz kineskih rudnika u Boru.
I dok nekoliko crnogorskih portala danima ukazuje na „oblake arsena i olova iznad Luke Bar“, u većini medija prvobitna zabrinutost zbog povišenih vrednosti olova u krvi 58 od 63 radnika Port of Adrije, naglo počinje da kopni. Prof. dr Pavle Bulat, koji radi na beogradskom Institutu za medicinu rada i radiološku zaštitu „Dr Dragomir Karajović“, gde je šestoro radnika odmah bilo prebačeno, kazao je medijima da se referentne vrednosti koje su objavljene odnose na opštu populaciju, dok su za radnike koji rade sa olovom granične vrednosti „daleko više“. Navodno, još je bolja situacija ukoliko koncentrat olova, koji su radnici u Baru pretovarivali, dolazi sa Kosova, jer je – kako je rekao Bulat – reč o galenitu, „olovnom sulfitu koji ulazi u pluća, ali ne može da se apsorbuje u krv“.
„Ne postoji bezbedan nivo izloženosti olovu“
Da li je to stvarno tako? „Kada ne bi prodirao u krv, ne bismo imali ni povećane koncentracije olova u krvi“, kaže za VOICE kaže prof. dr Dragana Jovanović, pulmološkinja, pneumoftiziološkinja i onkološkinja. „Istina je da se slabo resorbuje iz pluća u krv. Međutim, olovo se nalazi na specijalnoj listi opasnih supstanci, i ne postoji nivo izloženosti olovu za koji se zna da je bez štetnih efekata“, objašnjava naša sagovornica.
Radio Slobodna Evropa prenosi da kod otrovanih radnika, koji uglavnom rade na pretovaru raznih materijala, vrednost olova u krvi iznosi više od 40 mikrograma, kod nekih više od 80, a kod jednog čak 119 mikrograma po litru. A normalna vrednost je 28 mikrograma po litru. Radnici su svake godine radili sistematske preglede u barskom Domu zdravlja. Međutim, za nivo olova u svojoj krvi saznali su tek ove godine, kada ih je poslodavac poslao u novootvorenu privatnu kliniku. Važno je za ovu priču naglasiti i to da je, kako su preneli mediji, Centar za ekotoksikološka ispitivanja još tokom prvog ciklusa merenja u 2023. godini u Luci Bar zabeležio veoma visoke koncentracije arsena i povišene vrednosti olova u vazduhu. „Istina je da je bilo prekoračenja (koncentracije teških metala u vazduhu u Luci Bar) ne samo u 2023, nego i u 2022“, kazala je ekološka inspektorka Slavena Vuković za crnogorski portal CDM.
Dakle, očigledno je da problem nije od juče.
„Kumulativni efekat izloženosti olovu obuhvata oštećenja više organskih sistema: neurološkog, hematološkog, gastrointestinalnog, kardiovaskularnog i bubrežnog. Deca su posebno osetljiva na neurotoksične efekte olova, pa čak i relativno niski nivoi izloženosti mogu izazvati ozbiljna i, u nekim slučajevima, nepovratna neurološka oštećenja. Ponavljam: ne postoji poznat bezbedan nivo izloženosti olovu“, kaže Dragana Jovanović.
„Od kada Ziđin posluje u Boru, otvoren je novi rudnik – Čukaru Peki. To je rudnik sa najvećim udelom bakra i zlata, odnosno spada u najkoncentrovanije rude sveta prema bakru i zlatu. Koncentrat te rude kompanija Ziđin transportuje u Kinu, preko luke Bar“, izjavila je prof.dr Dragana Đorđević. U rudi su prisutni i teški metali, među kojima su olovo i kadmijum.
Bor je žrtvovana zona
Ziđin je jedna od kompanija koja izvozi koncentrat eksploatisan u borskim rudnicima, kaže za VOICE Toplica Marjanović iz udruženja Društvo mladih istraživača.
„Taj koncentrat se prevozi do Luke Bar, kamionima prekrivenim ciradom i zatim zapečaćenim, što smo videli i svojim očima, a snimala je i televizija N1“, navodi on.
Marjanović dodaje da ne zna da li se koncentrat sa kamiona negde pretovara u vagone ili se do Luke Bar odvozi i kamionima i železnicom. A važno je da se zna na koji način Ziđin transportuje koncentrat, koji u sebi sadrži za ljude i životnu sredinu otrovne elemente.
Iz kompanije Montecargo novinarima su rekli da je bakarni koncentrat iz Bora donedavno prevožen u otvorenim železničkim kolima, prekrivenim ciradama, što nije bilo dovoljno za očuvanje životne sredine. „Nametnuta promena“ se ogleda u prevoženju koncentrata u kontejnerima, kao transportnim sudovima koji se dostavljaju direktno u magacinski prostor u Luci Bar.
Od 2021. godine, otkad je otvoren rudnik Čukaru Peki, kompanija Ziđin je Srbiji platilaukupno 178 miliona dolara na ime rudne rente, taksi i poreza. U martu 2022. godine, Savet za ljudska prava Ujedinjenih nacija označio je Bor kao jednu od 50 lokacija na planeti kao žrtvovanu zonu – zonu koja više nije pogodna za život ljudi. Termin „žrtvovana zona“ se koristi za – na primer – lokacije na kojima su vršene nuklearne probe.
Krajem maja 2023. godine delegacija na visokom nivou kompanije Ziđin Bor i “Trans Cargo Logistic” iz Beograda, posetili su crnogorske partnere u transportnom lancu prevoza bakarnog koncentrata. Iz vesti o sastanku saznajemo da je Ziđin preko luke Bar još u 2020. godini izvezao 50.000 tona koncentrata, a u 2022. postigao najavljeni cilj od 800.000 tona godišnje.
Povećanjem obima proizvodnje koncentrata bakra, došlo je do povećanja koncentracije arsena i teških metala u vazduhu, o čemu svedoče zvanični izveštaji o lokalnom monitoringu kvaliteta vazduha u Boru. Dejan Nikolić iz udruženja „Borani se pitaju“ kaže da ne postoji zvanična statistika o broju obolelih od kancera, ali su iz bolnice u Boru nezvanično dobili podatak da je reč o 5.200 obolelih. Grad Bor ima 29.000 stanovnika.
I u splitskoj Severnoj luci, gde se vrši pretovar koncentrata, prošle godine je zabeleženo povišeno zagađenje vazduha arsenom, zbog čega su se građani naselja Brda mesecima bunili. Međutim, od inspekcije nikada nisu dobili informaciju o tome ko je bio zagađivač, a aktivisti iz Bora tvrde da je Ziđin izvozio koncentrat i preko Hrvatske. Međutim, dokaz za tu tvrdnju nisu uspeli da pribave jer, kako kaže Dejan Nikolić, „Ziđin je jako zatvorena kompanija i sve proglašava poslovnom tajnom“.
Tužilaštvo u Baru je formiralo predmet u slučaju povišenog nivoa olova u krvi radnika lučke kompanije Port of Adria. Da li će samo poslodavac biti kažnjen ili će tužilaštvo uzeti u obzir i moguće višegodišnje trovanje svih radnika u lancu transporta koncentrata iz regionalnih rudnika – pre svega tražiti odgovornost onih koji su tako nešto dozvolili i u Srbiji i u Crnoj Gori, ostaje da vidimo.
Iz kompanije Ziđin nismo dobili odgovore na postavljena pitanja.
Gordana Momčilović Ilić (VOICE, naslovna: Društvo mladih istraživača)
Uredniku VOICE-a
DEMANTI
Poštovani,
Povodom novinarskog teksta autorke Gordane Momčilović Ilić, pod nazivom: “Bar i Bor: U kakvoj su vezi trovanje radnika u Luci Bar i koncentrat iz kineskog rudnika u Boru”,objavljenom29.10.2024. godine na sajtu vašeg Vojvođansko istraživačko analitičkog centra – VOICE, koji su preuzeli i drugi mediji, a u kojem su navedene netačne informacije i insinuacije da kompanija Ziđin koja obavlja izvoz koncentrata preko luke Bar, u ovom slučaju – Srbija Ziđin Majning, ima veze sa trovanjem radnika u luci Bar, zahtevamo da u skladu sa odredbama Zakona o javnom informisanju i medijima, a koje se odnose na pravo na objavljivanje odgovora, na veb sajtu VOICE-a, objavite naš sledeći odgovor:
Netačna je tvrdnja da je Ziđinova kompanija koja upravlja rudnikom Čukaru Peki, dakle kompanija – Srbija Ziđin Majning na bilo koji način povezana sa situacijom trovanja radnika kompanije Port of Adria olovom, jer kompanija Srbija Ziđin Majning nema nikakvu saradnju sa ovim preduzećem niti su njihovi radnici angažovani na pretovaru našeg koncentrata bakra.
Bezbednost i zdravlje na radu, kao i zaštita životne sredine, u našoj kompaniji su glavni prioriteti. Kao odgovorna kompanija pridržavamo se svih domaćih i međunarodnih propisa u vezi sa svim rudarskim procesima, kao i transportom i skladištenjem rudarskog koncentrata. Srbija Ziđin Majning, iako se njena obaveza u procesu transporta, završava pre faze rukovanja u luci, koju obavljaju druge strane, odgovorno se odnosi prema svakom segmentu rada i posvećena je saradnji sa nadležnim institucijama u Srbiji i Crnoj Gori kako bi obezbedila potpunu usklađenost i transparentnost, potvrđujući svoju posvećenost odgovornom poslovanju.
U svetlu ozbiljnosti situacije, koja ne bi smela da dozvoli proizvoljno i neprovereno plasiranje informacija, naglašavamo da je rad kompanije Srbija Ziđin Majning transparentan i javan i da je kompanija otvorena za dijalog sa svim relevantnim akterima i medijima kako bi javnost bila pravovremeno i istinito informisana. Verujemo da je odgovorno izveštavanje ključno za očuvanje poverenja javnosti i svih zainteresovanih strana.
S poštovanjem,
U Boru, 30.10.2024 Serbia Zijin Mining d.o.o Bor