Skip to main content

Vlast u Novom Sadu ustupa deo Futoškog parka Inobačkoj za širenje kompleksa Hotela ‘Park’

18. jul 2024. Izdvajamo
5 min čitanja

"Ako krenu da se oduzimaju delovi parcela koji pripadaju parku, pitanje je samo vremena kada će to postati praksa"

Autori

Žarko Bogosavljević

Održavanjem sednice sa starim sazivom Skupštine grada i skraćenim javnim uvidom tokom izborne kampanje novosadska vlast je uspela da iza očiju javnosti provuče potez poklanjanja nekoliko hiljada kvadrata Futoškog parka firmi Inobačka, koja planira proširenje kompleksa Hotela „Park“.

Šta tačno stoji iza Odluke o izmenama i dopunama Plana generalne regulacije novog gradskog centra sa okruženjem u Novom Sadu za lokalitet Hotela „Park“ otkriveno je tek kada je odluka usvojena i kada je postalo moguće pogledati tekst i skice koje idu uz nju.

Mada u samom tekstu odluke to nije jasno navedeno, iz pregleda prateće karte koja prikazuje predviđene promene u planu vidi se da je predviđeno da se postojeći kompleks proširi u dubinu parka za nekoliko desetina metara u delu gde bi se gradila nova zgrada i da se radi o nekoliko hiljada kvadrata zelene površine.

Iz dokumentacije usvojene Odluke

Ovo je problematično ne samo zato što se oduzima prostor Futoškog parka koji je zaštićen kao spomenik prirode, već i zato što je reč o javnom zemljištu u vlasništvu Grada, te čak i da Novi Sad želi da ga ustupi privatniku, to ne bi smelo da se radi na ovaj način izmenama plana i parcelizacije.

DaNS podneo prijave, traže ponavljavanje postupka javnog uvida

Ova mogućnost do sada nije pominjana, ali se mogla naslutiti prilikom prezentacije projekta pretvaranja Hotela „Park“ u Hotel „Hajat“ marta 2023. godine, kada se iz rendera arhitektonskog rešenja i prezentovane makete moglo videti da je plan da se prostor hotelsko-poslovnog kompleksa proširi u pravcu parka za nekoliko desetina metara.

Kako se može videti na maketi, nestalo bi zelenila i dobila bi se betonirana površina sa manjim kružnim tokom.

Sa prezentacije projekta

Tada je, u prisustvu tadašnjeg pokrajinskog premijera Vojvodine Igora Mirovića i gradonačelnika Novog Sada Milana Đurića, kompanija Inobačka potpisala sporazum sa „Hyatt Regency Novi Sad“ i najavila da će postojeći objekti Hotela „Park“ biti potpuno rekonstruisani i pored toga dograđena nova zgrada, sve ukupno visine do 10 spratova, ali nije bilo detaljnijih informacija.

Da se nešto sprema, posumnjali su iz Društva arhitekata Novog Sada (DaNS) kada se u maju usred izborne kampanje za lokalne izbore pojavio javni uvid u izmene plana.

Oni su tada za nekoliko dana obavili koliko su mogli uvid u plan i uložili nekoliko prigovora, među kojima se izdvojio onaj da je prekršen zakon jer je procedura izmene plana izvedena u kratkom roku sprovođenjem uvida od 15 dana, iako je trebalo da se organizuje i rani javni uvid, kao i potom javni uvid od 30 dana.

Oni su podneli prijave pokrajinskoj inspekciji zbog ove procedure i zatražili da se naloži ponovni postupak, ali su odlučili i da upozore javnost na to da se pokušava oduzeti deo zaštićenog prirodnog dobra.

Predsednica DaNS-a Ana Ferik Ivanovič kaže da pored institucionalne borbe i ukazivanja na povredu zakonske regulative u postupku izrade i donošenja Odluke o izmenama i dopunama Plana generalne regulacije novog gradskog centra sa okruženjem u Novom Sadu za lokalitet Hotela „Park“, njihova obaveza jeste i da građane Novog Sada informišu o planovima za dogradnju hotela i njen uticaj na Futoški park.

‘Očuvanje svake zelene površine mora postati prioritet’

„Naše primedbe na Odluku o izmenama i dopunama Plana su se prvenstveno odnosile na skraćeni postupak sprovođenja Plana, sa skraćenim javnim uvidom, a pored ostalog i na nedostatak bilo kakvog opisa urbanističke intervencije na ovom prostoru, dozvoljenu izgradnju previsokih objekata koji mogu ometati osunčanje otvorenih bazena i sunčališta u susedstvu, kao i na izgradnju komercijalno-poslovnih sadržaja koji će doprineti neprihvatljivo velikoj koncentraciji radnih mesta u susedstvu prostora za rekreaciju velikog broja građana. Upravo zbog delikatnosti okruženja u kome se planiraju dogradnje hotela, potrebno je skrenuti pažnju i na činjenicu da se ovom intervencijom predviđa i proširenje postojeće parcele hotela na okolni prostor, a to je u ovom slučaju Futoški park. Gradski parkovi su prostori koji se moraju čuvati, negovati, braniti od smanjivanja i betoniranja; oni su nenadoknadivi ambijent neophodan za zdrav i održiv život u gradu. Ako krenu da se oduzimaju delovi parcela koji pripadaju parku, pitanje je samo vremena kada će to postati praksa“, upozorava u izjavi za VOICE predsednica DaNS-a.

Ana Ferik Ivanovič (Foto: DaNS)

Ona dodaje da, poučeni klimatskim promenama i sve većim temperaturama u urbanim sredinama, očuvanje svake zelene površine mora postati prioritet, a posebno kada se radi o gradskom parku.

Kaže i da se uz učešće javnosti može videti da li je potrebno raditi dogradnju hotela i na koji način, kao i da se to može sprovesti na sadašnjoj parceli koja mu pripada bez ulaska u Futoški park, koji je javna površina i zaštićeno prirodno dobro.

Ana Ferik Ivanovič se pita i da li izmene plana koje je donela Skupština grada znače da se planira prodaja značajne površine Futoškog parka ili se planira da se ta površina pokloni, napominjući da bi o tome trebalo da se pitaju i građani.

Bravo: Neprihvatljivo da se jednom privatnom preduzeću pokloni 5.000 kvadrata javne zelene površine

Povodom najave da će deo parka preći iz javne namene u privatne ruke i da će zelena površina biti uništena, oglasio se i Građanski pokret Bravo koji je upozorio da gradska vlast na samom izmaku mandata pokušava da pokloni više hiljada kvadrata Futoškog parka investitoru koji planira da postojeći kompleks Hotela „Park“ proširi tako što će izgraditi još jednu zgradu unutar granica parka.

„Zahtevamo da se postojeće izmene plana, koji je usvojen na skupštini 28. juna, ponište i da se procedura ponovo pokrene sa ranim javnim uvidom i potom javnim uvidom od 30 dana kako bi javnost mogla da se uključi u odbranu Futoškog parka i jasno kaže da nema davanja zelenila privatnim investitorima. Gradske vlasti upozoravamo da je neprihvatljivo da se jednom privatnom preduzeću pokloni 5.000 kvadrata javne zelene površine, i to još parka koji je pod zaštitom kao spomenik prirode“, ističu iz pokreta Bravo i dodaju da neće dozvoliti da se oduzme „ni jedan kvadrat zelenila, a ne 5.000 kvadrata Futoškog parka“.

Foto: printscreen/Katastar

Podsetimo da je Hotel „Park“ prestao da radi početkom 2023. godine kada je vlasnik postala kompanija „Inobačka“. Oni su prethodno preuzeli hotel od nekadašnjih vlasnika, porodice pokojnog Ratka Butorovića, zbog dugova. Naime, hotel je duže vreme bio u minusu i onda je zajam od kompanije „Inobačka“ u iznosu većem od 441 milion dinara, kako bi bio otplaćen kredit, kasnije pretvoren u akcije i obavljena promena vlasništva.

Potom su u martu iz Inobačke na svečanosti najavili rekonstrukciju i pretvaranje postojećih objekata u Hotel „Hajat“ uz gradnju dodatnog bloka u delu ka obližnjim bazenima, a istaknuto je da će konačnim arhitektonskim rešenjem park biti „uvučen u hotel“ i da će to u budućnosti biti suživot hotela i parka.

U proteklih godinu i više dana, nekadašnji hotel je delimično porušen i do sada nije bilo nikakvih lokacijskih ili građevinskih dozvola. Sve što se znalo o budućem projektu bilo je sa prezentacije projekta i makete do sada usvojenih izmena urbanisitčkog plana, koji, kako se sada otkriva, pokazuje da se predviđa da zemljište u vlasništvu Grada, koje je istovremeno i zaštićeno prirodno dobro, ustupiti privatnoj kompaniji.

Žarko Bogosavljević (VOICE/naslovna fotografija: printscreen/Google Earth)