Skip to main content

Arhitekte upozoravaju da su nastrešnice na garaži kod Banovine nelegalne i da ruže sliku grada

31. avg 2024. Analitički članci
7 min čitanja

"Imali smo decenijama jednu sliku Banovine, a ovo će sada biti nova razglednica Novog Sada koja u ovom trenutku nije lepa"

Autori

Žarko Bogosavljević

Građevinska inspekcija Novog Sada gotovo dva meseca nije u stanju da Društvu arhitekata Novog Sada (DANS-u) dostavi odgovor na prijavu da su nelegalno sagrađene nastrešnice nad podzemnom garažom kod Banovine, čije otvaranje se očekuje uskoro.

Dok DANS-u nisu u stanju da odgovore, VOICU koncesionar, koji je istovremeno i izvođač radova Inobačka, kao i Gradska uprava, koja je zvanično investitor, saopštili su da je sve u skladu sa zakonom.

Gradnja nekoliko garaža u Novom Sadu, kao deo koncesije, problematična je od prvog dana kada je pomenuta pre više od pet godina, a postala je kritična i tokom samog postupka izbora, pošto je izvedena usred vanrednog stanja zbog Covid-19 2020. godine, skoro pa potpuno iza očiju javnosti i netransparentno.

Bez jasnih objašnjenja o oštećenju okolnih objekata

Skupštinu grada je samo dočekao predlog sporazuma, a tadašnja i sadašnja opozicija spore zakonitost celog postupka izbora koncesionara za gradnju podzemnih garaža ispod ulice Modene, Trga Republike (Riblje pijace), kod Banovine i nadzemne garaže u Šafarikovoj ulici.

Osporavaju time i koncesioni ugovor, koji je potpisao nekadašnji gradonačelnik, sada premijer Srbije Miloš Vučević, sa koncesionarom, koji čine većinski austrijska firma „Best in Parking“ (65%), koja je tokom 2023. godine promenila ime u „Breiteneder immobilien parking“, i manjinski član „Inobačka“ (35%).

Protekle četiri godine stiglo se samo do gradnje dve podzemne garaže, iako je prvobitno 2020. godine najavljivano da će u ovom trenutku već sve biti u funkciji i primati automobile.

Problemi sa gradnjom su stalni i uvek nešto novo iskrsne, ali se sve nekako gura pod tepih, tako da do danas javnost nije dobila jasna objašnjenja i odgovore na pitanja oštećenja okolnih objekata gde se ukopavaju garaže kod Banovine i u Ulici Modene.

Sada, pred sam kraj radova, Društvo arhitekata Novog Sada, koje prati radove jer su već bili sporni po više osnova, ustanovilo je da su nastrešnice podzemne garaže kod Banovine, sedišta Pokrajinske vlade i Skupštine Vojvodine, sagrađene nelegalno i mimo postojećih i ranije prezentovanih planova i nacrta.

Nastrešnice, gradilište

Gradi li se bez građevinske dozvole?

Oni su uvidom u dokumentaciju ustanovili da građevinskom dozvolom (broj ROP-NSD-39826-CPI-3/2022) od 10. marta 2022. godine nije predviđena izgradnja nadzemnih delova garaže i da tom dozvolom nisu obuhvaćeni nadzemni izlazi iz garaže, a to nije predviđeno ni građevinskom dozvolom (broj ROP-NSD-34016-CPIH-3/2024) od 5. aprila 2024. godine, koja se odnosi na parterno uređenje iznad garaže.

Nadzemni objekti, gradiliše

„U Projektu za građevinsku dozvolu parternog uređenja, predmetni nadzemni objekti nad izlazima iz garaža obrađuju se i tretiraju kao zatečeni objekti, kao što su tretirani i u Lokacijskim uslovima i Urbanističkom projektu, što je u potpunosti suprotno Zakonu, jer za te objekte nije izdata građevinska dozvola, odnosno, oni nisu obuhvaćeni nijednom prethodno izdatom građevinskom dozvolom. S obzirom na gore navedeno, mi zaključujemo da se nadzemni objekti – nastrešnice nad izlazima iz podzemne garaže – grade suprotno izdatim građevinskim dozvolama, pa Vas pozivamo da postupite u skladu sa pravima i dužnostima građevinskog inspektora propisanim Zakonom o planiranju i izgradnji i proverite da li se objekat gradi prema izdatoj građevinskoj dozvoli i projektu za izvođenje. U slučaju da, kako očekujemo, utvrdite da to nije slučaj i da se objekti grade bez građevinske dozvole, pozivamo vas da postupite po svom ovlašćenju propisanom Zakonom o planiranju i izgradnji i naredite rešenjem obustavu radova i uklanjanje objekata, te podnesete krivičnu prijavu protiv izvođača radova i odgovornog izvođača radova koji grade objekat bez građevinske dozvole, odnosno suprotno izdatoj građevinskoj dozvoli i tehničkoj dokumentaciji na osnovu koje je građevinska dozvola izdata“, navodi se u prijavi DANS-a poslatom građevinskoj inspekciji 8. jula ove godine.

Predsednica DANS-a Ana Ferik Ivanovič za VOICE objašnjava da su pregledom dokumentacije ustanovili da postoje dve građevinske dozvole, od kojih se jedna odnosila na podzemnu garažu, koja u svojim crtežima uopšte nije sadržala te nastrešnice, već je projekat obrađivao samo prostor do kote terena, dok se druga dozvola odnosila na parterno uređenje prostora iznad podzemne garaže, i u tom rešenju su te nastrešnice već prihvaćene kao izvedene.

Prema njenim rečima, zato su i predali prijavu, jer su „utvrdili da same nastrešnice, tj. tih pet novih građevina, jedna trafostanica i četiri izlaza/ulaza, nemaju građevinsku dozvolu, tj. izgrađene su nelegalno„.

Do danas iz inspekcije DANS-u nije stigao odgovor na primedbu.

Izmenjena dozvola nevidljiva u zvaničnom registru

Za VOICE iz Gradske uprave odgovorili su da je sve urađeno u skladu sa zakonom, te citirali brojeve građevinskih dozvola.

„Da je izgradnja podzemne garaže, spratnosti dva nivoa podruma (2Po) i njenih nadzemnih delova, koja se nalazi na adresi u Novom Sadu, na katastarskoj parceli broj 186 K.O. Novi Sad II, čiji je investitor Grad Novi Sad, Ulica Žarka Zrenjanina broj 2, Novi Sad, a finansijer Garaža Banovina d.o.o. Novi Sad iz Novog Sada, Železnička ulica broj 3, odobrena ishodovanom građevinskom dozvolom ROP-NSD-39826-CPI-3/2022 od 10.03.2022. godine i izmenom građevinske dozvole broj ROP-NSD-39826-CPAH-15/2024 od 26.02.2024. godine. Za parterno uređenje prostora na uglu Ulice Žarka Zrenjanina, Vladike Platona i Jovana Đorđevića, u Novom Sadu, na katastarskim parcelama broj 184, 186, 188, 7751 i 7752, sve u K.O. Novi Sad II, izdata je građevinska dozvola broj ROP-NSD-34016-CPIH-3/2024 od 05.04.2024. godine“, piše u dopisu iz inspekcije, koja je još dodala da redovno obilaze ovo gradilište i da se sada kontroliše završetak konstrukcije.

No, ipak, kada se ode na sajt Agencije za privredne registre, dve građevinske dozvole se mogu preuzeti i pročitati, dok izmenjena građevinska dozvola od 26. februara, koja bi trebalo da se odnosi na nastrešnice, nije moguća za preuzimanje, kao da uopšte i ne postoji u bazi, iako se navodi da je tu, pri čemu je ipak moguće preuzeti potvrdu od 2. jula ove godine da je ta izmenjena građevinska dozvola postala pravosnažna 6. marta.

Sa sajta Agencije za privredne registre (printscreen)

Iz Inobačke su za VOICE saopštili da je sve urađeno u skladu sa zakonskim propisima i da postoje građevinske dozvole, projekti i sve druge saglasnosti za gradnju nastrešnica.

„Nastrešnice nisu bile obuhvaćene prvom građevinskom dozvolom, ali je na sastancima koji su održavani redovno između Grada i koncesionara dogovoreno da je bolje da one postoje. One su potom obuhvaćene izmenama građevinske dozvole, i svaki centimetar je obuhvaćen projektom-tehničkom dokumentacijom za koju je nadležna Gradska uprava potom dala dozvolu. Izmene projekta i nastrešnice, ovakve kakve sada izgledaju, bile su dostavljene Zavodu za zaštitu spomenika kulture i dobile su saglasnost. Sve nadležne institucije su dale dozvole ili saglasnost i sve što je predviđeno zakonom je ispoštovano. Obe građevinske dozvole se mogu videti i preuzeti na sajtu CEOP-a, tako da su dostupne javnosti“, naveli su iz Inobačke.

Zakon jasan

Predsednica DANS-a Ana Ferik Ivanovič, kaže da to što Grad i Inobačka tvrde da je sve to rešeno dopunom građevinske dozvole ne menja situaciju, jer su nastrešnice građene bez nje, a ovo nije postupak legalizacije objekata.

„U trenutku građenja nastrešnica nisu postojale nikakve izmene i dopune projekta. Jasno je po zakonu da se izmene i dopune projekta ne mogu raditi nakon već izvedenih objekata, što znači da su oni nelegalni. Mi se ovde ne bavimo legalizacijom nastrešnica, jer su one u projektnoj dokumentaciji već prikazani, kao i na građevinskoj tabli. Oni su to uradili sada, sa tablom, u poslednjih nekoliko nedelja, kada je već stigla naša prijava i verovatno nastupio pritisak na njih, ali to znači i da su oni naknadno menjali građevinsku dozvolu, a elementi su već bili izgrađeni, tako da to već spada u nelegalnu gradnju“, ističe predsednica Društva arhitekata Novog Sada.

Takođe, kada se pogledaju prvobitni renderi i skice projekta koji su prezentovani javnosti pre početka gradnje, pa i posle toga, vidi se da ono što je sada izvedeno sa betonskim nastrešnicama potpuno suprotno.

Render UGZI iz 2022. godine
Render UGZI iz 2022. godine
Aktuelni izgled gradilišta
Aktuelni izgled gradilišta

„Sve je različito, čak i taj konkurs koji je rađen za parterno uređenje iznad garaže sadržao je neke potpuno drugačije elemente, nisu bili elementi od ove vučene žice, nego su tamo bila rešenja sa nekim drvenim pergolama, gde je trebalo da bude natkriveno zelenilom, tako da beton i armatura žica kao materijali koji su sada upotrebljeni u novim objektima ulaza i izlaza apsolutno nigde nisu bili ni prikazani ni predviđeni, a trebali su da budu isprojektovani, proračunati, izdimenzionisani, statički izrađeni, da se zna zašto je baš tih 50 centimetara betona nastrešnice dovoljno, i ko je stavio potpis na to da je to isprojektovano, da bude sve stabilno, i ko je odlučio da su uopšte te nastrešnice neophodne. Znamo da ima jako puno rešenja u svetu gde se takve situacije rešavaju samo zaštitnom ogradom, koja je maksimalno visine jedan metar, metar i deset centimetara, i nakon toga prostor ostaje vazdušast, pregledan, otvoren, i ni na koji način ne narušava vizuru Banovine“, ukazuje Ana Ferko Ivanović.

Ona ističe da se moraju preduzeti koraci da se uklone ove nelegalne betonske nastrešnice, naravno, tako da se ne naruši bezbednost i funkcionalnost sada već izgrađene podzemne garaže. Njeno mišljenje je da jedan civilizovan razgovor, iznošenje predloga struke i analiziranje rešenja mogu doneti najbolji predlog za taj prostor, kako bi se iskoristilo to što je već zatečeno stanje takvo kakvo jeste, a to je da dole sada postoji podzemna garaža.

„Imali smo decenijama jednu sliku Banovine, a ovo će sada biti nova razglednica Novog Sada koja u ovom trenutku nije lepa, ali može da se ulepša“, poručuje sagovornica VOICE-a.

Žarko Bogosavljević (VOICE)