"Mene ovo zbog vas apsolutno nije dotaklo, ja se ne pomeram ni milimetar"

Mesec dana od zvaničnog početka drugog polugodišta škole u Novom Sadu su u svojevrsnom vanrednom stanju. U delu škola nastava se odvija u režimu časova od 30 minuta, a taj „zakonski štrajk“ pruža privid da je stanje redovno, kao da se u društvu apsolutno ništa ne dešava. Istovremeno, sve je više nastavnika u brojnim školama koji se odlučuju na obustavu rada kao vid podrške studentskim zahtevima koji za cilj imaju uspostavljanje vladavine prava. Nastavnici koji su se odlučili na obustavu rada suočavaju se se raznim pritiscima, pretnjama direktora, školskih uprava, ministarstva i drugih državnih institucija. Sa druge strane, brojni roditelji počeli su da se samoorganizovano okupljaju u školskim dvorištima kako bi iskazali podršku nastavnicima koji su izloženi pretnjama.
Usledio i prvi otkaz
U međuvremenu se s pritisaka prešlo na dela, te je usledio i prvi otkaz. Preciznije, nije produžen ugovor o radu nastavniku fizičkog vaspitanja na zameni Predragu Mijatoviću u OŠ „Miloš Crnjanski“. Njemu je prethodni, četvrti ugovor istekao 9. februara, a novi mu je uskraćen zbog, kako je naveo, podrške studentima. Zbog toga je u školi organizovan skup podrške, kao i potpisivanje peticije.
Roditelji iz ove škole bili su 15. februara i na protestu „Sretnimo se na Sretenje“ u Kragujevcu, gde su takođe prikupljali potpise za peticiju kojom, pored podrške svom nastavniku, žele da iskažu spremnost roditelja da se suprotstave uvođenju ove prakse u ostale škole. Inače, u OŠ „Miloš Crnjanski“ do sada uopšte nije održana nijedna sednica Nastavničkog veća, a uprava se ne oglašava javno po pitanju nastave. Roditelji se svako jutro, pre početka nastave, okupljaju i odaju počast žrtvama tragedije na Železničkoj stanici, ali ne uspevaju da svojom podrškom uliju hrabrost i sigurnost nastavnom kadru.
Helena Šešum, roditelj u ovoj školi, za VOICE ističe da se od pre par dana “krenulo oštro” i u roditeljskim Viber grupama, da su procurile prepiske sa Saveta roditelja, koji se takođe zvanično ne oglašava, a iz kojih se vidi da su glavna tema oni koji daju podršku nastavnicima.
„Od početka polugodišta nije bilo Nastavničkog veća, sem zvaničnog obaveštenja od strane direktorice na sajtu škole da će nastava da ide redovno i da se oni time ponose. A nastava ne ide redovno. U petak, tokom generalnog štrajka, bilo je u školi manje od 40 posto dece“, navodi ona.

Umesto Nastavničkog veća organizovan je svojevrsni „zbor radnika“, gde je, pretpostavlja Šešum, presudilo nenastavno osoblje i od prisutnih 48 je glasalo za nastavu od 45 minuta, a 43 za 30 minuta, dok obustava uopšte nije bila tema.
“Mi možemo samo da pretpostavimo da postoje pritisci direktora kao i funkcionera vlasti, s obzirom na to da je naša prethodna direktorica trenutno na funkciji načelnice Gradske uprave za obrazovanje. Takođe, raznorazne poruke stižu preko roditelja iz Školskog odbora, gde se aktivni roditelji sklanjaju”, navodi ona.
Bivša direktorka škole, danas v. d. načelnica Gradske uprave za obrazovanje Milica Vučićević nije odgovorila na pitanja VOICE o tome vrši li pritisak na zaposlene u svojoj bivšoj školi. Takođe, nije odgovorila ni na pitanja koja se odnose na situaciju u školama, odnosno nije precizirala kako se nastava u stvarnosti odvija.
(Ne)redovan rad
Situacija u školama je sumirana u zahtevu koji je upućen Školskoj upravi Novog Sada, Pokrajinskom ombudsmanu, Pokrajinskom Sekretarijatu za obrazovanje, propise, upravu i nacionalne manjine nacionalne zajednice, Republičkoj prosvetnoj inspekciji i Ministarstvu prosvete.
„U pojedinim školama nastava se realizuje sa manjim brojem učenika od zakonskog minimuma. U istoj školi, u okviru istog razreda, jedno odeljenje uopšte ne ide u školu, u drugom odeljenju pet učenika dolazi na nastavu, a u trećem rade kao da se ništa neobično ne dešava u društvu i školi, učenici uredno imaju kontrolne i pismene zadatke.
Zbog nedovoljnog broja učenika, spajaju se učenici iz različitih odeljenja i tako formiraju grupe sa kojima se radi. Na času ruskog jezika su učenici koji uče ruski jezik i učenici koji uče drugi strani jezik. Dok učenici imaju nastavu ruskog jezika, učenici koji ne uče ruski jezik, sede u istoj učionici i crtaju. Raspored časova se ne poštuje. Često učenici imaju dnevno tri uzastopna časa fizičkog i zdravstvenog vaspitanja ili pet časova informatike. Učenici nemaju časove u kontinuitetu, npr. učenici imaju prvi čas, a zatim dva časa nemaju, te su u tom vremenskom periodu prepušteni sami sebi. U školi nema dežurnih nastavnika, pedagoško-psihološke službe ne rade, kao ni produženi boravak”, navodi se u dopisu.

Njega je javno pročitala i učiteljica u OŠ „Sonja Marinković“ Ivana Groško, na dan kada je, kako je direktor saopštio, počela da se odvija nastava u ovoj školi, uprkos tome što su zaposleni na početku školske godine izglasali obustavu do ispunjenja studentskih zahteva. Direktor je početak nastave pravdao najavljenim tužbama od strane roditelja dece koja gube nastavu, iako su mu okupljeni u dvorištu rekli da će imati njihovu podršku ako do postupaka dođe.
„Mi nismo uopšte upoznati sa tim, niti je to ikad spomenuto“, rekla nam je Groško.
Policija u školi, prosvetari u policiji
U obrazovanje se uključila i policija, čak tri informativna razgovora su inicirana nakon dešavanja u dve osnovne škole – OŠ „Vasa Stajić“ i OŠ „Prva vojvođanska brigada“.
Kako su objavili mediji, u OŠ „Vasa Stajić“ na informativni razgovor pozvan je jedan od roditelja koji je u školskoj Viber grupi opisao šta se dešavalo na sednici Saveta roditelja. Naveo je i da ga je drugi roditelj pratio džipom nakon sednice do kuće. Taj roditelj je sve negirao.
Na kraju je informativnog razgovora bilo, nije obelodanjeno kojim povodom jer taj roditelj nije želeo da se javno oglasi. Direktorka škole Snežana Bajat nije nam odgovorila na pitanja u vezi sa ovim događajem.
U OŠ “Prva vojvođanska brigada” pozive na informativne razgovore telefonskim putem 6. februara dobili su i jedna majka, Sonja Stepanov, i nastavnik informatike Valentin Novačić. Stepanov je o tome istog dana govorila javno na skupu u dvorištu škole, a kako je pojasnila, policiji je uputila dopis da joj zvanično, u skladu sa zakonom, pisanim putem dostave poziv da dođe na informativni razgovor.
“Od onda ćute, daljeg pozivanja nije bilo”, potvrdila je Stepanov za VOICE.

Novačić se javio na informativni razgovor u policiju, izjavu nije dao jer su advokati u štrajku, pa mu je poručeno da će ga obavestiti kada da dođe.
“Iako možda liči na pokušaj zastrašivanja, ostaviću to u domen nagađanja jer mene ovo zbog vas apsolutno nije dotaklo, ja se ne pomeram apsolutno ni milimetar”, rekao je Novačić.
Inače, prethodno su roditelji uspeli da, zahvaljujući pritisku na nadležne, dovedu do toga da bude zatvoren nadograđeni deo škole jer nije imao upotrebnu dozvolu.
Policija i u školama
Inače, priča s policijom počinje već prvog dana polugodišta, 20. januara, u OŠ „Svetozar Marković Toza“, kada je grupa roditelja nakon protesta u dvorištu ušla u kancelariju direktora Petra Narančića.

On je tom prilikom poručio da neće da razgovara i pozvao ih da ispoštuju proceduru i najave se kod sekretarice.
Ubrzo su se pojavila i dva policajca, te su okupljeni svedočili nadrealnoj slici u kojoj direktor sedi za stolom i odbija razgovor, policajci roditeljima objašnjavaju kako su upali u njegovu, direktorovu, kuću, a roditelji policajcima govore kako pravna država ne postoji.
Isti direktor je, tokom trosatne blokade raskrsnice Temerinske i Partizanske ulice snimljen kako svojim telefonom snima učesnike blokade. (video)
Kadrovi iz tog videa završili su na plakatima kojima je nekoliko dana kasnije oblepljena škola i njena okolina.
Druga škola u kojoj je policija reagovala jeste OŠ „Jožef Atila“. Kako za VOICE navodi predsednica Saveta roditelja u toj školi Isidora Radmanović, zbog pritisaka na nastavnike, roditelji su uzeli stvari u svoje ruke i ne šalju decu na nastavu. Uprkos činjenici da u školu dolazi, u zavisnosti od dana, od 10 do 40 odsto dece, direktorka tvrdi da se nastava odvija redovno, jer su za nastavnike u obustavi obezbeđene zamene.
Kada su 29. januara pokušali da u školi predaju dopis Školskom odboru, nije im dozvoljeno da uđu, a škola je zaključana.
„Došla je policija po našem pozivu jer je škola bila zaključana i čak i zaposlenima onemogućen ulaz. Četiri policajca, među njima i taj Marić koji je blokirao i gurnuo me na vratima iz dvorišta, rekli su da će da uđu i vide šta se dešava“, navodi Radmanović.
Dodaje da im je nakon toga poručeno da sekretarijat ne radi nakon 13 časova i da ne mogu da uđu, dok su one objašnjavale da su stigle pre 13 časova, da bi im nakon kraće rasprave školski policajac dozvolio da uđu. Tada je i škola odbolokirana.
„Inače, sekretar škole ne zavodi nijedan dokument koji se tiče obustave nastave, a koji pokušavaju da predaju nastavnici u obustavi, iako po zakonu ima obavezu da zavede sve dokumente koji se dostavljaju“, dodaje Radmanović.
Nakon svega, Savet roditelja direktorki je poslao zvaničan dopis sa pitanjima za koje predmete su obezbeđene zamene po razredima; ko su zamene, odnosno da im dostavi imena i prezimena tih nastavnika, za koje predmete su angažovani, kao i da li su završili fakultet koji im omogućava da predaju taj predmet. Roditelji su tražili da im se predoči na koji način su oni angažovani.
Stigao je vrlo kratak odgovor u kojem ih direktorka obaveštava da je škola „u obavezi da poštuje Zakon o zaštiti podataka o ličnosti“ zbog čega nije u mogućnosti da deli lične podatke zaposlenih bez njihove saglasnosti.
Direktorka Slobodanka Beuković nije odgovorila ni na pitanja VOICE.
Isidora Radmanović za VOICE precizira da od početka drugog polugodišta nastavnici nisu imali priliku da se izjašnjavaju kao njihove kolege u drugim školama, da je prvobitno zakazano Nastavničko veće odloženo, pa je zatim najavljena elektronska sednica, da bi na kraju nastavnicima, ali ne i onima koji su u obustavi, bila prosleđena anketa sa pitanjem da li će da rade 45 ili 30 minuta.
„Zbog čitave situacije, mi smo zakazali elektronsku sednicu Saveta roditelja za petak 31. januar, preko zuma, direktorici je poslat poziv na link, kao i dnevni red – razmatranje bezbednosti učenika u školi tokom obustave nastave od strane nastavnika i usvajanje mišljenja saveta“, dodaje Radmanović. Kako navodi, direktorica se nije uključila u sednicu, tako da od škole, po pitanju nastave, roditelji još uvek nisu dobili zvanično obaveštenje.
U OŠ „Jožef Atila“ u pojedinim danima bilo je manje od 700 đaka (od nešto više od 1400), a bilo je i dana kada ih je bilo svega oko 10 odsto. Zbog toga od direktorice traže odgovore na pitanja kako su to nastavnici u dnevnik upisivali da su izvodili nastavu, ako im nije došao nijedan učenik.
Pritisci funkcionera na nastavni kadar i roditelje
U Osnovnoj školi „Nikola Tesla“, su, osim na nastavnike, zabeleženi i pritisci na roditelje.
Jedan roditelj koji je želeo da ostane anoniman kazao nam je da se prilikom anketiranja na početku školske godine u pojedinim odeljenjima polovina ili dve trećine roditelja izjašnjavala kako neće slati decu u školu, da bi na kraju tek poneko dete izostalo.
„Ne znam šta se desilo i da li su dobili ipak neko uputstvo da dođu u školu“, dodaje.
A ankete su tako popunjavane da je u nekim odeljenjima bilo i po 80 ili 90 potpisa, što jasno pokazuje da su se delile javno i da je mogao da ih popuni ko god je hteo.
Prema navodim našeg sagovornika, u OŠ „Nikola Tesla“ idu deca više lokalnih naprednjačkih funkcionera, zbog čega je od najveće važnosti bilo ne dopustiti obustavu nastave.
„Znam da postoji nekolicina funkcionera čija deca idu u našu školu, ne znam njihova imena, i priča se da oni vrše pritisak. Ja ne znam na koji bi to način oni mogli da vrše pritisak, ali svašta je moguće“, navodi sagovornik VOICE.
Dodaje da je strah očigledan jer su pojedini roditelji brisali čak i poruke iz privatnih prepiski, želeći tako da izbegnu da se one kao skrinšotovi pojave u javnosti.
Neke od njih, ali ne i one sa direktnim pretnjama, došle su i do naše redakcije. (Foto)

Predsednica Skupštine grada Novog Sada Dina Vučinić, jedna je od funkcionera čije ime se šapatom pominje u kontekstu pritisaka u ovoj školi, uz podsećanje da je u prethodnom mandatu bila članica Gradskog veća zadužena za obrazovanje. Dini Vučinić smo takođe poslali pitanja s molbom da prokomentariše ove navode i optužbe na njen račun. Odgovor nismo dobili ni nakon 10 dana.
Jedino što su nastavnici uspeli da izdejstvuju u toj školi, jeste da se nastava odvija u režimu od 30 minuta. A u petak, 14. februar, statistika je izgledala ovako: V razredi – bojkot 53%; VI razredi – bojkot 41.3%; VII razredi, bojkot 59%. VIII razredi, bojkot 44.1%. Ukupno u višim razredma od 799 đaka nije došlo 396.
Tabloidna dehumanizacija nastavnica
U OŠ „Ivo Lola Ribar“ otišlo se i korak dalje, tu su provladini tabloidi targetirali nastavnice, zbog čega su podnete i krivične prijave od strane roditelja.
U ovoj školi je 6. februara došlo do incidenta kada je nepoznato lice ušlo u školu i pred decom i nekoliko učiteljica glasno “mitingovalo”, objavljeno je na društvenim mrežama i školskim Viber grupama.
“Roditelji i nastavnici uplašeni za bezbednost učenika, zbog neovlašćenog ulaska ovog lica u školu – pozvali su policiju, koja je uzela izjave”, navedeno je u toj izjavi.
Ubrzo zatim, direktor škole poslao je mejl roditeljima kako bi demantovao, kako je naveo, dezinformacije u vezi sa tim događajem. On je potvrdio da je u školu ušao Jovan Vojinović, član Školskog odbora, “kako bi izvršio službenu obavezu – potpisivanje zapisnika sa sednice Školskog odbora”.
“Navedeni događaj nije predstavljao nikakav incident, niti je došlo do uznemiravanja učenika, nastavnog osoblja ili bilo kakve nesreće. O svemu ovome svedoči i izveštaj policije kojim se potvrđuje da nije bilo potrebe za intervencijom”, naveo je direktor.
VOICE je direktoru Goranu Jojiću pisao i ovim povodom, ali odgovor nismo dobili.
Međutim, ono što saznajemo jeste da je Vojinović u hodniku digao ruku i glasno vikao u telefon „Škola je puna, a ovde nema nikoga, nema ko da radi“. Očevidac tog događaja ispričao je da je situacija bila neprijatna.
„Neko stoji u sred moje škole i viče, a deca su iza, A ja zaista ne znam čoveka koji je u Školskom odboru, i ne moram da znam. On se time mešao u nastavu, jer član Školskog odbora nije zadužen da organizuje nastavu“, naveo je taj očevidac.
Kako saznajemo, roditelji iz ove škole su ljuti što je direktor veći značaj pridao ovom događaju „braneći vulkanizera“, u odnosu na članke u kojima je indirektno škola targetirana kao proustaška.
Mrtav beli zec i lažno obezbeđenje
Roditelji OŠ „Jovan Popović“ 27. januara na školskoj ogradi zatekli su ubijenog zeca, vezanog kravatom. Od uprave su do sada dobili samo uopšten odgovor da je policija preuzela slučaj, da sprovodi istragu, a da je škola u stalnoj komunikaciji za nadležnima i da je preduzela „sve mere u skladu sa preporukama“. Roditelji nisu upoznati sa tim koje su to mere i na koji način se sprovode.
U toj školi je novi incident zabeležen prošle nedelje, kada je nepoznati mladić snimao roditelje tokom sastanka u dvorištu. Nakon što su samostalno utvrdili njegov indentitet i da je povezan sa firmom koja obezbeđuje školu, roditelji su se obratili javnosti saopštenjem.
Povodom ovog događaja, oglasila se i firma “Diana Wolf doo”,odnosno njen direktor Duško Bjelobrk, koji je i potvrdio da je u pitanju njegov rođak. Naveo je da je u pitanju srednjoškolac, koji se “zbunio” kada su ga roditelji primetili.
“Kada su počeli roditelji da reaguju na njegov ulazak u dvorište škole i uputili ga ka policiji, on se zbunio još više, a policija ga je uputila da napusti krug škole, koji je odmah napustio i uputio se u pravcu vozila”, naveo je Bjelobrk. Dodao je i da ne postoji nikakav snimak iz kruga škole niti bilo koja fotografija vezana za ovaj događaj i sam štićeni objekat. Takođe, naveo je da mladića niko nije “angažovao i instruisao da bilo šta uradi u vezi pomenutog skupa niti bilo čega drugog”, te da se događaj desio “spletom okolnosti”.
Roditelji su istakli da firmama koje ovako postupaju „nije mesto u obrazovnim ustanovama“ i zapitali zašto bi nastavili da finansiraju njihovo angažovanje.

Takođe, u petak 14. februara pojavio se dopis potpisan sa „Plenum roditelja za održavanje nastave” u kojem se, između ostalog, zahteva da se obrazovanje dece, zagarantovano Ustavom Republike Srbije, vrati u legalne okvire počevši od 18. februara 2025.
“U slučaju da našoj deci nije omogućeno zakonom zagarantovano pravo da se školuju usled neprisustva nastavnog kadra i neodržavanja redovne nastave, spremni smo da kolektivno tužimo svakog nastavnika koji je izašao iz legalnih okvira kako bismo ostvarili prava naše dece na obavezno školovanje”, navodi se u ovom dopisu nepoznatog autora.
Treba napomenuti da je 41 od 42 odeljenja te škole podržalo nastavnike.
Sličan slučaj je i u OŠ „Đorđe Natošević“, čiji kolektiv je 14. februara izglasao nastavak obustave rada.
Dalibor Stupar (VOICE)