Lokalni izbori u Vojvodini – ko je na glasačkim listićima

20. Jun 2020 by Ekipa VOICE | Nema komentara

Osim stranaka i koalicija, u gotovo polovini lokalnih samouprava na izborima učestvuju i grupe građana

Sutrašnji lokalni izbori biće održani u 44 lokalne samouprave na teritoriji AP Vojvodine – glasanje za nove sastave lokalnih skupština mimoići će samo Opštinu Kula, gde su izbori održani 16. decembra 2018. 

Za odborničke mandate nadmeće se više od 240 izbornih lista. 

U svim lokalnim samoupravama prva na izbornom listiću biće lista Srpska napredna stranka („Aleksandar Vučić – Za našu decu“), koja je u većini slučajeva na prve pozicije na lokalnim izbornim listama kandidovala dosadašnje gradonačelnike odnosno predsednike/ce opština. U odlazećim sazivima SNS je predsednike/ce opština/gradonačelnike/ce imala u 42 lokalne samouprave. U preostale tri (Kanjiža, Senta i Temerin) na čelu su bili kadrovi Saveza vojvođanskih Mađara – i sva trojica predvode lokalne liste te stranke na ovim izborima.

Osim stranaka i koalicija, u gotovo polovini lokalnih samouprava na izborima učestvuju i grupe građana, iza kojih se u pojedinim sredinama kriju sadašnji ili bivši članovi stranaka koje su odlučile da bojkotuju sve izbore koji se održavaju 21. juna.

Ada 

Na izborima učestvuju tri liste: Srpske napredne stranke (SNS), Socijalističke partije Srbije (SPS)i Saveza vojvođanskih Mađara SVM.

Alibunar 

Sedam lista: SNS, SPS, Vojvođanski front (VF), Grupa građana (GG) Sloboda – Belić Predrag (predvodi je Predrag Belić, bivši predsednik Opštine), Srpska radikalna stranka (SRS), GG Zajedno za Opštinu Alibunar – Aleksandar Kutlišić i Pokret obnove Kraljevine Srbije (POKS) u koaliciji sa Monarhističkim frontom (MF).

Apatin

Šest lista: SNS, SRS, POKS, SPS-JS, SVM i Narodni blok- Perica Popić.

Bač 

Opštinska izborna komisija najpre je proglasila pet izbornih lista – SNS, SPS, VF, SRS i GG Moj Bač – Volim Bač i borim se, za svoj grad (predvodi je Zdravko Vulin, brat od strica ministra Aleksandra Vulina), ali je, usvojivši prigovor dvojice građana, poništila rešenje o proglašenju liste jedine grupe građana koja se prijavila za izbore. Nakon što je OIK odbio prigovor na takvu odluku, grupa građana koju predvodi Zdravko Vulin uložila je žalbu Upravnom sudu i ona je – dva dana pred izbore! – prihvaćena. Nejasno je da li će odluka suda uticati na regularnost izbora u ovoj opštini, naročito ukoliko su glasački listići još ranije odštampani.  

Bačka Palanka 

Četiri liste: SNS, Zajedno za Bačku Palanku Pokret socijalista – Stranka vojvođanskih Slovaka, SPS-JS i SRS.

Bačka Topola 

Četiri liste: SNS, SPS-JS, SRS i SVM.

Bački Petrovac 

Šest lista: SNS (predvodi je Jan Šuljan, član Nacionalnog saveta Slovaka), SPS, GG „Slováci držme sa spolu! – Dr. Tatjana Deman Javorníková“, Vojvođanski front, Jedinstvena Srbija i GG Nestranački i ujedinjeni obični ljudi (predvodi je Martina Martinko Sabolčki, članica Nacionalnog saveta Slovaka). 

Bela Crkva 

Četiri liste: SNS, VF, GG Savez za Belu Crkvu, Vračev Gaj, Kusić, Jasenovo, Kruščicu, Grebenac, Dupljaju, Banatsku Palanku, Crvenu Crkvu, Kajtasovo, Dobričevo, Banatsku Suboticu, Kaluđerovo i Češko Selo (predvodi je Željko Crnogorac i Stanko Petrović, dvojica bivših predsednika Opštine iz redova DS) i SPS.

Beočin 

Pet lista: SNS, SPS, SRS, VF i Jedinstvena Srbija. 

Bečej 

Pet lista: SNS (predvodi je pokrajinski sekretara za poljoprivredu Vuk Radojević), POKS-MF, SPS, SVM i VF.

Čoka 

Tri liste: SNS, SVM i SPS.

Inđija 

Pet lista: SNS, GG Inđijati – dr Milica Kalinić, (Milica Kalanić je ćerka nekadašnjeg pomoćnika predsednika opštine Inđija, Đura Kalinića, koji je 2016. godine bio nosilac liste na lokalnim izborima SPS-a), SPS, SRS, GG Građanin 2020 – Strahinja Jovanović (nosilac liste je osnivač nevladine organizacije “Inđijativa”, iz koje se povukao pred izbore).

Irig 

Pet lista: SNS (predvodi je Tihomir Stojaković, pokrajinski poslanik), SPS, SRS, VF i POKS-MF.

Kanjiža 

Pet lista: SNS (predvodi je Nebojša Rakić, zamenik predsednika Opštine), SVM (predvodi je Robert Fejstamer, predsednik Opštine), GG Ukrok – Ujedinjeni – Tandari Zoltan (predvodi je Zoltan Tandari, šef odborničke grupe UKRO Ujedinjeni za opštinu Kanjiža), SPS i VF.

Kikinda 

Osam lista: SNS, SPS, SVM, SRS, VF, Aleksandar Šapić – Pobeda za Kikindu, GG Naše malo mesto (predvodi je Goran Dumitrov, član Gradskog veća zadužen za seoske mesne zajednice) i Metla 2020 (predvodi je Ladislav Tomić,nekadašnji pokrajinski poslanik SRS i SNS).

Kovačica 

Četiri liste: SNS, SPS, SVM i VF.

Kovin 

Tri liste: SNS, SVM i SPS-JS.

Mali Iđoš 

Pet lista: SNS (predvodi je odbornik Zoran Martinović), SVM, SRS, SPS-JS, VF (predvodi je Nenad Stevović, predsednik Crnogorske stranke).

Nova Crnja 

Četiri liste: SNS (predvodi je Zoran Kuburović, šef odbornika SNS u Skupštini opštine), SVM, SPS i Pera Milankov-VF (predvodi je Pera Milankov, bivši predsednik Opštine u nekoliko mandata).

Novi Bečej 

Pet lista: SNS, SPS, VF (predvodi je Saša Šućurović, bivši predsednik Opštine), SVM i GG Lista za lokal (listu predvodi Oliver Tikvenjac, bivši član LSV).

Novi Kneževac 

Tri liste: SNS, SVM i SPS.

Novi Sad 

Trinaest lista: SNS (predvodi je gradonačelnik Miloš Vučević), SPS-JS (predvodi je Slobodan Cvetković, direktor Novosadskog sajma) SRS, GG Sasvim druga priča – Novosađani (predvodi je biznismen Zoran Šćepanović; na listi su Vlada Pavlov, bivši diplomata i jedan od lidera Otpora, kao i Goran Karadžić, novinar i bivši član Saveta REM-a), VF (predvodi je Aleksandar Kravić, član Gradskog veća zadužen za saobraćaj i puteve) , SVM, Istina – Adaviera Ivana Vujasin (predvodi je Ivana Vujasin, bivša odbornica Zelene stranke u gradskoj skupštini), Neka maske padnu – Zelena stranka i Nova stranka, Metla 2020, Ruska stranka, Ratni veterani za Srbiju, Aleksandar Šapić i Zdrava strana grada. 

Odžaci 

Četiri liste: SNS (predvodi je Goran Nikolić koji je na čelu Privremenog organa Opštine od februara ove godine i poslanik u Narodnoj skupštini u odlazećem sazivu) SPS-JS, SRS, GG za demokratsku opštinu – Vesna Rogač (predvode je Vesna Rogač i Veroljub Marković koje je DS izbrisao iz članstva zbog učešća na izborima). 

Opovo 

Tri liste: SNS, SPS u koaliciji sa Jedinstvenom ruskom strankom i Demokratska partija Makedonaca. 

Pančevo

Pet lista: SNS (predvodi je dr Slobodan Ovuka, direktor Opšte bolnice), SPS-JS, SRS, GG Pančevci 2020 i SVM.

Pećinci 

Tri liste: SNS, SPS i SRS.

Plandište 

Četiri liste: SNS, SPS, GG Za bolju opštinu Plandište – advokat Lukić Danilo (predvodi je Danilo Lukić koji je u kampanji promovisao bizarno „rešenje“ za veliki broj neženja u opštini) i SRS.

Ruma 

Četiri liste: SNS, SPS-JS, SRS i Zelena stranka Ruma – Nek maske padnu.

Sečanj

Sedam lista: SNS, SPS, SRS, SVM, GG Milimirka Beba Antić – Narod zna, Milimirka Antić (predvodi je Milimirka Antić koja se prvobitno našla na listi SNS pa se sa nje povukla), GG Vukašin Baćina – Za bolju opštinu Sečanj i Stranka Rusa Srbije. 

Senta 

Četiri liste: SNS, SVM (predvodi je Rudolf Cegledi, predsednik Opštine), GG Zajedno za bolju Sentu i GG Građanski pokret za Sentu. 

Sombor 

Devet lista: SNS, SPS-JS; SRS, SVM, Somborski narodni blok – dr Miroslav Stoisavljević, Novo lice Sombora (POKS-MF), GG Savez za Sombor, VF i Metla 2020.

Srbobran 

Šest lista: SNS, GG Zoran Dudvarski, SPS-JS, SVM, GG Savez za Srbobran, Turiju i Nadalj (predvodi je Marko Lutkić, gensek omaldine LSV) i SRS.

Sremska Mitrovica 

Devet lista: SNS (predvodi je ministar poljoprivrede Branislav Nedimović), SPS, POKS-MF, SRS, GG Grad za sve nas Vladimir Petković ( bivši gradonačelnik i bivši član SNS), VF-Evropska zelena partija, GG Mitrovačka alternativa – Pokret slobodnih građana Miroslav Kendrišić (predvodi je Miroslav Kendrišić, šef odbornika DS od 2016), Novi tim za Mitrovicu i Metla 2020. 

Sremski Karlovci 

Šest lista: SNS (prva na listi malo poznata Marina Janković, ali kandidat za predsednika Opštine je Stefan Stević, načelnik Opštinske uprave koji je na drugoj poziciji), SPS-JS, SRS, GG Karlovačka lista (predvodi je dr Ivan Stijepović, potpredsednik Skupštine Vojvodine, bivši član Dosta je bilo i Stranke moderne Srbije), VF i POKS.

Stara Pazova 

Devet lista: SNS, GG Šakom o sto (predvodi je Jovan Tišma, nekadašnji predsednik Opštine i eks lider lokalnih demokrata), GG Pokret za opštinu Nova Pazova, GG Izbor za našu opštinu – Milan Turanjanin, SPS-JS, SRS (predvodi je Srđa Komazec, nekadašnji predsednik Opštine), GG Pokret Podunavlje, POKS, Zelena stranka – Dušan Kandić.

Subotica 

Devet lista: SNS, SRS, Ruska stranka – Igor Petrov, SVM (predvodi je Balint Pastor, član Predsedništva SVM i republički poslanik), SPS, Savez bačkih Bunjevaca (predvodi je Mirko Bajić, predsednik SBB), VF (predvodi je Tomislav Žigmanov, predsednik DSHV), Pokret Metla 2020 u koaliciji sa Mađarskim pokretom (predvodi je Jene Maglai, bivši gradonačelnik Subotice) i GG Hrvatski demokratski forum – Zvonimir Perušić.

Šid 

Četiri liste: SNS (predvodi je Dejana Krsmanović, pokrajinska poslanica), SRS, SPS i VF

Temerin 

Šest lista: SNS (predvodi je Mladen Zec, član Opštinskog veća), SPS-JS, POKS-MF, SRS, SVM (predvodi je Robert Pastor, predsednik Opštine) i VF.

Titel 

Šest lista: SNS, SPS-JS, SRS, Pokret socijalista Vladimir Soro, GG Svi za Šajkašku (predvodi je Vlada Rošulj, predsednik IO Pokrajinskog odbora SPO) i POKS. 

Vrbas 

Šest lista: SNS, SPS-JS, SRS, GG Oslobodimo Vrbas, Ratni veterani za Srbiju i POKS.

Vršac  

Četiri liste: SNS, SPS-JS, VF i SRS.

Zrenjanin 

Deset lista: SNS (predvodi je ministar privrede Goran Knežević), SPS-JS, SVM, VF (predvodi je generalni sekretar LSV Bojan Kostreš), Metla 2020, Zelena stranka, POKS-MF, GG Zdrav razum – Dalibor Radosavljević (predvodi je Dalibor Radosavljević, bivši predsednik GO SRS i bivši odbornik te stanke), SRS i Suverenisti. 

Žabalj 

Šest lista: SNS, JS, SPS, VF, SRS i POKS-MF.

Žitište 

Sedam lista: SNS, SPS-JS, SVM, VF, Metla 2020, POKS-MF i SRS.

(Ekipa VOICE-a)

Print Friendly, PDF & Email