Odluka odbornika SO Kula da odbace inicijativu Agencije za borbu protiv korupcije za razrešenje predsednika opštine Perice Videkanjića smatra se i okončanjem postupka koji je vođen protiv ovog funkcionera SNS. Ovakav stav Agencije potpisao je i poslao Vojvođanskom istraživačko-analitickcom centru (VOICE) novoizabrani direktor Dragan Sikmiić, koji se od samog stupanja na čelo Agencije optužuje za povezanost sa Srpskom naprednom strankom.
“Skupština opštine Kula je obavestila Agenciju o tome da je ova skupština opštine na svojoj sednici 30. januara donela odluku kojom se ne prihvata preporuka za razrešenje Perice Videkanjića sa javne funkcije predsednika opštine Kula čime je okončan postupak pred Agencijom protiv Perice Videkanjića”, navodi se u obaveštenju.
Tako je odlukom odbornika iz partije na čijem čelu u Kuli je sam Videkanjić okončan postupak koji je Agencija pokrenula zbog niza zloupotreba funkcije “prvog naprednjaka” Kule kroz dodeljivanje javnih nabavki preduzeću u vlasništvu rođenog brata Zorana Videkanjića, kao i dodeljivanje državnih oranica po pravu prečeg zakupa zanatskoj radnji supruge Natalije Videkanjić.
S obzirom da je sličnim povodom Videkanjiću Agencija još 2016. godine izrekla meru upozorenja, dve godine kasnije doneta je preporuka za razrešenje koja je u vidu inicijative upućena SO Kula.
Sednica SO Kula koja je održana 30. januara povodom odluke Agencije odbornici vladajuće SNS iskoristili su za hvalospeve predsedniku, ali i omalovažavanje rada i nadležnosti Agencije.
Agencija se dan kasnije, neuobičajeno, oglasila povodom “pokazane nekulture” i “nepoštovanja autoriteta državnih institucija” od strane kulskih odbornika za koje je saznala iz “raspoloživih informacija iz medija”.
Citirajući i izjavu samog predsednika opštine “da li Agencija donosi prave odluke i kakvi ljudi sede u toj agenciji, neću o tome da raspravljam“, Agencija je najavila da će u pogledu spornih izjava tražiti kopiju zapisnika i preduzeti adekvatne mere u skladu sa ustavom i zakonom.
“Funkcioneri, organi, ustanove, kao i drugi subjekti koji su predmet rada Agencije za borbu protiv korupcije, po pravilu se povinuju aktima koje donosi Agencija a mišljenja i preporuke Agencije se poštuju”, zaključeno je u saopštenju.
Rešenje Agencije kojim je Videkanjiću izrečena mera razrešenja postalo je pravosnažno neposredno pred izbor novog direktora Dragana Sikimića, koji se našao na meti osuda javnosti i nezavisnih medija zbog veza sa vladajućom strankom. Kako su mediji pisali, novi direktor Agencije je jedan od donatora SNS sa 40.000 hiljada dinara, a 2016. godine bio je kandidat za odbornika i član Radnog tela Republičke izborne komisije u Zemunu, a na predlog SNS-a. Prema pisanju lista Danas, Sikimić je bio i član SNS-a do samog dana stupanja na čelo Agencije za borbu protiv korupcije.
Da od pravila da se odluke Agencije poštuju, postoje izuzeci svedoče i godišnji izveštaji u kojima Agencija poslednje dve godine ukazuje na opasnu pojavu ignorisanja inicijativa za razrešenje od strane nadležnih organa.
”Reč je o grubom kršenju zakona koja svojim razmerama može da utiče na urušavanje i obezvređivanje čitavog pravnog, pa time i ustavno-pravnog poretka, što dovodi u pitanje poverenje u vladavinu prava”, navodi se u izveštaju za 2016. godinu.
I u izveštaju za 2015. godinu skreće se pažnja na trend političkih tumačenja da “preporuke Agencije nisu obavezujuće” ili da “Agencija nije kompetentna da rešava o sukobu interesa”.
U poslednjih nekoliko godina Agencija konstantno u godišnjim izveštajima ukazuje na “nerealna” očekivanja građana da ona treba da istražuje, hapsi i kažnjava one koji krše zakon, dok sam Zakon o Agenciji istoj daje mala ovlašćenja i nedovoljno delotvorne mehanizme u postupanju.
“Agencija je odlučna da u okviru svojih nadležnosti nastavi sa prevencijom i sankcionisanjem svih povreda zakona, dok se intenzivno radi na nacrtu novog Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije, kojim će se omogućiti još efikasniji rad Agencije”, najavljeno je na sajtu Agencije samo dan pre nego što je na adresu VOICE-a stiglo obaveštenje da je postupak protiv Videkanjića okončan odlukom odborničke većine na sednici SO Kula.
Pravni ekspert Veljko Milić za VOICE kaže da je ovo je još jedan u nizu primera koji pokazuje da aktuelni Zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije nije prilagođen zemlji “niske pravne kulture i moralne svesti kao što je to Srbija”. Prema njegovim rečima, činjenica je da, prema aktuelnom zakonu, Agencija za borbu protiv korupcije može da daje samo preporuke za razrešenje, te da ne postoji sankcija ukoliko nadležni organi ne postupe po takvim preporukama.
“Kada bi državni funkcioneri kojima je izrečena preporuka za razrešenje imali bar malo moralne odgovornosti za svoje postupanje takva mera bi verovatno bila dovoljna. Međutim, svedoci smo da to najčešće nije slučaj”, kaže ovaj novosadski advokat.
Prema njegovim rečima, iako Skupština opštine Kula nije postupila po preporuci, Agencija za borbu protiv korupcije je u skladu sa članom 57. Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije bila dužna da o povredi zakona od strane funkcionera obavesti i nadležne organe radi pokretanja disciplinskog, prekršajnog i krivičnog postupka, koji zatim u roku od 90 dana obaveštavaju Agenciju o preduzetim merama.
“Ostaje nepoznanica da li je Agencija postupila u sladu sa ovom obavezom. Ali, potrebno je što pre doneti novi Zakon o Agenciji za borbu protiv korupcije u kome će, između ostalog, detaljno biti propisane sankcije za nepostupanje po odluci Agencije, kako se u budućnosti ne bi dešavalo da protivzakonito ponašanje funkcionera ostaje nesankcionisano”, navodi Veljko Milić.
Ranka Ivanoska (VOICE)